راهنمای بارداری و بچه داری

ذخیره تخمدان

ذخیره تخمدان چیست؟

هر خانمی وقتی به دنیا می آید یک ذخیره تخمدان مشخصی دارد و با افزایش سن این تعداد کم و کمتر می شود.در هر سیکل قاعدگی یک یا چند تخمک از دست می دهد و از تعداد ذخیره تخمدان کم می شود.هر تخمدان دارای تعداد متعددی تخمک هست که این تعریف را ذخیره تخمدان می گویند.

چه راه هایی برای افزایش ذخیره تخمدان وجود دارد؟

به طور طبیعی با افزایش سن یک خانم، توانایی باردار شدن در او کاهش می یابد.

کیفیت تخمک خانم­ ها در سال های آخر زندگی تولید مثلی، کاهش می­ یابد و در نتیجه، احتمال بارداری کاهش پیدا می­ کند و احتمال سقط، زیاد می ­شود.

سن دقیق پایان دورۀ باروری، فرد به فرد متفاوت است. به آزمایش ­هایی که برای تعیین قابلیت باروری زنان وجود دارد، “آزمایش­ های ذخیرۀ تخمدان” می­گویند.


افزایش سن، بیماری ­های جسمی و جراحی ­ها اثرات منفی بر میزان ذخیرۀ تخمدان و کیفیت تخمک دارند.


بسیاری از عوامل هستند که ممکن است بر روی سلامت تخمدان و تخمک ها تاثیر داشته باشند، از جمله: عوامل محیطی، هورمون های موجود در رژیم غذایی، و استرس.

علاوه بر این، داشتن باروری سالم موثراز بسیاری از عوامل دیگر میباشد از جمله :


گردش خون مناسب


سیکل پریود منظم


هورمون متعادل و متوازن


و تخمک های سالم

چگونه طی 90 روز سلامت تخمک ها را افزایش دهیم؟


در گذشته باور رایج چنین بود که “سن” تنها عامل تعیین کننده سلامت تخمدان و تخمک هاست. بر اساس مطالعات جدید، ما در حال حاضر می دانیم که ممکن است این موضوع درست نباشد.


بسیاری از عوامل هستند که ممکن است بر روی سلامت تخمدان و تخمک ها تاثیر داشته باشند، از جمله: عوامل محیطی، هورمون های موجود در رژیم غذایی، و استرس و… .

علاوه بر این، داشتن باروری سالم موثراز بسیاری از عوامل دیگر میباشد از جمله :

گردش خون مناسب
سیکل باروری سالم
هورمون های متوازن
و تخمک های سالم

چرا سلامت تخمک مهم است؟
داشتن تخمک سالم یکی از اصول باروری سالم است.

سلامت تخمک هاهمان اندازه که می تواند روی زنده ماندن بارداری تاثیر بگذارد روی وقوع یا عدم وقوع لقاح و لانه گزینی نیز موثر است.

در گذشته تصور می شد که ما با تمام ذخیره سلول های تخمک برای تمام زندگی بدنیا می آییم، لذا سن می تواند تاثیرمهمی بر سلامت تخمک ها داشته باشد.

تحقیقات اخیر برخی از دیدگاه های جدید و امیدوار کننده را در تولید تخمک به ارمغان آورده است.

در واقع ممکن است زنان در طول سال های باروری خود تخمک تولید کنند. دانشمندان، تعدادی سلول های بنیادی را در تخمدان پیداکرده اند که سلول های تخمک تولید می کنند.


“سن” هنوز عامل تاثیرگذار مهم بر روی سلامت تخمکهای جدید محسوب میشود، براین اساس افزایش سن تخمدانها، محیط نگهداری تخمک ها را نامطلوب می سازد.

به بسیاری از زنان که مشکل باردار شدن دارند گفته میشود که تخمک آنها سالم نیست، یا این که تخمک ها “پیر” شده اند.

برای بهبود تخمک هایتان حداقل باید ۹۰ روز تلاش کنید.

راه حلهای پیشنهادی به این زنان معمولا عبارتند از: استفاده از تخمک اهدا شده ، IVF، و یا فرزندخواندگی .

چرا ذخیره تخمدان پایین مانع بارداری می شود؟
چرا ذخیره تخمدان کم سطح باروری را کاهش می دهد؟

اما چیزی که بسیاری از زنان نمی دانند، این است که کارهایی وجود دارد که شما می توانید برای کمک به سلامت تخمدان و تخمک ها انجام دهید، اما برای موثر بودن باید آن را حداقل به مدت 90 روز ادامه دهید. در طول چرخه سفریک تخمک به سمت تخمک گذاری، فرصت هایی وجود دارد که عوامل خاصی می توانند سلامت تخمک در حال آماده سازی را تحت تاثیر قراردهند.

در طول این دوره 90 روزه قبل ازتخمک گذاری، تخمک در حال تغییر و آماده شدن برای تخمک گذاری است. در این زمان آنها می توانند تحت تاثیر هردو نوع عوامل مثبت یا منفی سلامتی قرارگیرند. 

تخمک ها میتوانند تحت تاثیر عوامل زیر قرار گیرند:

• جریان خون


• اکسیژن رسانی مناسب


• تعادل هورمونی


• دریافت های تغذیه­ای


• استرسجریان خون و اکسیژن رسانی مناسب

جریان خون غنی از اکسیژن به تخمدان،برای سلامت تخمک ها ضروری است. جریان خون می تواند تحت تاثیر ورزش نکردن، کم آبی بدن و خون غلیظ، کاهش یابد.

 برای افزایش جریان خون به تخمدان ها چند پیشنهاد داریم:

روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید؛ دهیدراسیون سبب تغلیظ خون و کاهش گردش خون در بدن و بسیاری از مسائل دیگر می گردد، اطمینان حاصل کنید که آب خالص می نوشید و از مصرف آب موجود در بطریهای پلاستیکی خودداری کنید.


یک راه آسان برای شروع روزانه ، قرار دادن یک ظرف آب در کنار تخت خواب می باشد، شما می توانید هر زمان که بیدار شدید آب بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *